Diskgolfas – sparčiai populiarėjanti sporto šaka!

 Šio mėnesio sporto rubrikoje kviečiame susipažinti su Lietuvoje gan neįprasta sporto šaka – diskgolfu. Pakalbinome ir parengėme interviu su Vilniaus diskgolfo klubo direktoriumi ir dideliu šio sporto entuziastu Skirmantu Bikeliu.

Skirmantai, esate Vilniaus diskgolfo klubo vadovas. Kaip ir kada atradote šią sporto šaką?

 Pats DG (diskgolfą) išbandžiau prieš kiek daugiau nei 4 metus, kai pirmą kartą išgirdau apie šį žaidimą ir kad jis yra žaidžiamas Vilniuje. Atėjau ir išbandžiau – patiko kompanija ir pats žaidimas, todėl netrukus nukeliavau į turnyrą Latvijoje, o vėliau ir į Lietuvos čempionatą. Dalyvavimas varžybose suteikė daug naujų įspūdžių ir patirties. Taip ir „užsikabinau“.

Papasakokite, kaip vyksta žaidimas?

Diskgolfo krepšys

Diskgolfo krepšys

 Žaidimas pradedamas metimu nuo specialios aikštelės ar kitaip pažymėtos starto vietos. Kiekvienas sekantis metimas metamas nuo tos vietos, kur nusileido prieš tai mestas diskas. Taip mėtoma tol, kol paskutiniu metimu diskas atsiduria krepšyje. Medžiai, krūmai, vandens telkiniai ir reljefas sudaro natūralias kliūtis, kurios ne tik paįvairina trasą, bet ir sukuria papildomas kliūtis žaidėjams. Priklausomai nuo to, kur nusileidžia diskas, gali tekti gerai pagalvoti, kokiu metimu geriausia įveikti kiekvieną kliūtį ir diską “paguldyti” kuo arčiau krepšio ar net krepšyje. O galimų metimo būdų ir kelių paprastai būna bent keletas!

Kokia diskgolfo atsiradimo istorija Lietuvoje?

 Lietuvą diskgolfas pasiekė 2002 m., kai Lietuvos kūno kultūros mokytojus aplankė skriejančio disko entuziastai iš Švedijos ir surengė seminarą apie įvairius skriejančio disko sportus. Kitais metais Zarasų rajone, Nedožinkos kaime, Andrius Navickas savo sodybos teritorijoje įkūrė pirmąjį diskgolfo parką Lietuvoje. Prireikė penkerių metų, kad diskgolfas būtų pradėtas žaisti ir kitur Lietuvoje – Vilniuje. Pirmasis laikinas (nešiojamų krepšių) diskgolfo parkas buvo įkurtas Filaretų parke. Vėliau, nuo 2011 m. pradėta žaisti Pavilnių regioniniame parke, Pūčkoriuose. Nuo 2013 m. diskgolfas pradėtas žaisti ir Jonavos rajone.

Ar žaidimas populiarus? Ar šalyje turime diskgolfo klubų, aktyvių bendruomenių?

 Diskgolfas pripažįstamas viena iš labiausiai populiarėjančių sporto šakų pasaulyje. Jis itin populiarus JAV (diskgolfas atsirado JAV, aštuntojo dešimtmečio pradžioje). Europoje diskgolfas populiariausias Suomijoje. 2014 metais čia veikė net 425 DG parkai, nuolat atidarinėjami nauji parkai.  Pastaruoju metu DG itin sparčiai plėtojasi Estijoje. Jos miškinga teritorija labai palanki DG parkų plėtotei, pušynuose galima suprojektuoti labai įdomių trasų. Šiuo metu Estijoje jau yra virš 50 DG parkų. Lietuvoje kol kas turime tik 4 parkus su įmontuotais krepšiais – Zarasų, Jonavos rajonuose ir Vilniuje. Dar keli parkai yra suprojektuoti, bet juose žaidžiama su nešiojamais krepšiais.

Lietuvoje diskgolfas vis dar pradinėje stadijoje, tačiau žaidimo entuziastų daugėja. Kiekvienais metais Lietuvos diskgolfo čempionate dalyvauja vis daugiau dalyvių. 2015 metais Vilniaus diskgolfo klube buvo 45 nariai, tačiau  savaitinėse varžybose ne kartą žaidė dar apie 50 žmonių.  Diskgolfas aktyviai žaidžiamas Zarasų, Jonavos rajonuose ir Klaipėdoje. Šiuo metu Lietuvoje priskaičiuojama netoli 200 DG mėgėjų.  Jei prieš kelerius metus daugelis žmonių nebuvo nieko girdėję apie diskgolfą, dabar vis dažniau sutinkame žmonių, kurie jau žino, ką mes veikiame su diskais ir krepšiais.

Papasakokite, kaip įsirengti diskgolfui tinkamą erdvę (arba vieną krepšį treniruotėms)?

 Pagrindinė sąlyga – įdomus parkas. Tai reljefo ir kliūčių įvairovė, diskų trasos įvairiapusiškumas. Tokiame parke žaidėjui tenka panaudoti visą savo metimo technikos arsenalą – ir dešininius, ir kairinius metimus, metimus visa jėga ir metimus, reikalaujančius tikslumo. Parke turėtų netrūtkti medžių ir atviresnių plotų, taip pat vandens telkinių. Papildomo azarto galima sukurti įrengiant užribius ir taip vadinamas “mando” – vietas, kurias diskas privalo praskrieti nustatyta trajektorija (pvz., būtinai iš dešinės). Pūčkorių pažintinis takas Pavilnių regioniniame parke pasižymi reljefo įvairove, jame gausu atvirų pievų ir miškingų plotų.

Diskgolfo diskai

Diskgolfo diskai

Įsigijus nešiojamą diskgolfo krepšį ir keletą diskų, diskgolfą žaisti galime bet kuriame parke ar pušyne, kuriame yra pakankamai erdvės.

Kodėl žmonės turėtų išbandyti diskgolfą? Kuo šis žaidimas patrauklus?

 Diskgolfą vienu metu gali žaisti labai įvairaus pajėgumo žaidėjai: vaikinai ir merginos, suaugusieji ir vaikai. Galima žaisti su šeima ir draugais, iškylaujant  gamtoje  – parkuose, miškuose. Žaidimo metu dalyviai nueina apie 5 km astumą, tai lyg savotiškas sportas  – metant diską dirba ne tik kojos, bet ir visas liemuo, rankos. Metimai reikalauja tikslumo ir susikaupimo – tai puikus būdas „išvalyti“ galvą nuo pašalinių minčių. Žaidimas patrauklus ir savo įvairove – metimo technikų ir skirtingų savybių diskų arsenalas, skirtingos situacijos žaidimo metu, kurias tenka spręsti įvertinant tiek aplinkos sąlygas (vėjo stiprumą ir kryptį, riziką pataikyti į kliūtis), tiek savo galimybes.

Interviu parengė Eventas Tamašauskas.

 

Visus aktyvaus laisvalaikio mėgėjus kviečiame apsilankyti diskgolfo parkuose bei patiems išbandyti šią unikalią sporto šaką. Puikiai praleistą laiką, nepamirštamus įspūdžius bei puikias emocijas garantuojame!

Diskgolfo parkų žemėlapis:

Pavadinimas Kategorija Adresas Aprašymas Nuoroda